Wednesday August 20 (Qualification & Symposium), Taurus Room. |
|
|
13.40-15.20 |
13.40-13.55 |
Welcome and Introduction |
|
|
13.55-14.10 |
Qualification Round 1, Run 1 (Intro: AngryHex) |
|
|
(AngryHex, Naïve, Beau Rivage, DataLab Birds) |
|
|
14.10-14.30 |
Symposium Talk 1 (Team: Impact Vactor) |
|
|
Przemysław Wał̨ega, Tomasz Lechowski and Michał Zawidzki |
|
Qualitative Physics in Angry Birds: first results (pdf) |
|
|
14.30-14.45 |
Qualification Round 1, Run 2 (Intro: PlanA+) |
|
|
(Impact Vactor, PlanA+,RMIT Redbacks, Auto Lilienthal) |
|
14.45-15.05 |
Symposium Talk 2 (Team AngryBER) |
|
|
Nikolaos Tziortziotis, Georgios Papagiannis |
|
|
and Konstantinos Blekas |
|
|
A Bayesian Ensemble Regression Framework |
|
|
on the Angry Birds Game (pdf) |
|
|
15.05-15.20 |
Qualification Round 1, Run 3 (Intro: Angry Dragons) |
|
|
(AngryBER, Angry Dragons, s-birds Avengers, IHSEV) |
|
|
15.20-15.50 |
|
Posters and Coffee Break |
|
|
15.50-17.30 |
15.50-15.55 |
Introduction to Qualification Round 2 |
|
|
15.55-16.10 |
Qualification Round 2, Run 1 (Intro: DataLab Birds) |
|
|
(DataLab Birds plus three lowest ranked teams of Round 1) |
|
16.10-16.30 |
Discussion Session 1 |
|
|
Feedback from Participants |
|
|
16.30-16.45 |
Qualification Round 2, Run 2 (Intro: RMIT Redbacks) |
|
|
(RMIT Redbacks plus three middle ranked teams of Round 1) |
|
16.45-17.05 |
Discussion Session 2 |
|
|
New developments for the competition |
|
|
17.05-17.20 |
Qualification Round 2, Run 3 |
|
|
(Four best ranked teams of Round 1) |
|
|
17.20-17.30 |
Summary and Results |
|
|
Thursday August 21 (Finals), Taurus Room. |
|
|
13.40-15.20 |
13.40-13.50 |
Introduction |
|
|
13.50-14.00 |
Team Introduction (Quarter Final 1) |
|
|
14:00-14.30 |
Quarter Final 1 |
|
|
(Qualification Ranking: #1,#4,#5,#8) |
|
|
14.30-14.35 |
Short Break |
|
|
14.35-14.45 |
Team Introduction (Quarter Final 2) |
|
|
14.45-15.15 |
Quarter Final 2 |
|
|
(Qualification Ranking: #2,#3,#6,#7) |
|
|
15.15-15.20 |
Summary and Results |
|
|
15.20-15.50 |
|
Posters and Coffee Break |
|
|
15.50-17.35 |
15.50-16.00 |
Introduction and Team Introductions (Semi Final) |
|
|
16.00-16.30 |
Semi Final |
|
|
(1st and 2nd ranked teams of QF1 and QF2) |
|
|
16.30-16.35 |
Summary and Third Place Winner |
|
|
16.35-16.50 |
Short Break |
|
|
16.50-17.00 |
Introduction and Team Introductions (Grand Final) |
|
|
17.00-17.30 |
Grand Final |
|
|
(1st and 2nd team of Semi Final) |
|
|
17.30-17.35 |
Closing Remarks and Winner Announcement |
|
|
Friday August 22 (Man vs Machine Challenge), Taurus Room |
|
|
9.00-16.30 |
|
Human challengers play for up to 10 minutes each |
|
|
(all conference participants are invited to participate, |
|
|
tickets are in the conference bag) |
|
|
16.30-17.00 |
16.30-16.35 |
Introduction to AI agents |
|
|
16.35-16.45 |
Third and fourth ranked AI agents play for 10 minutes |
|
16.45-16.55 |
First and second ranked AI agents play for 10 minutes |
|
16.55-17.00 |
Closing Remarks and Winner Announcement |
|